logosp35SP nr 35 w Bydgoszczy im. Jarosława Dąbrowskiego   logosp35

 

 

Projekt Międzynarodowy z Litwą

litwa

W dniach od 21 kwietnia do 27 kwietnia 2018 r. uczniowie  naszej szkoły wraz z nauczycielami wyjechali na Litwę w ramach międzynarodowego projektu "Bydgosko-wileńskie ścieżki Marszałka Józefa Piłsudskiego" czyli "Ścieżkami Marszałka Józefa Piłsudskiego na Litwie".


Zobacz Harmonogram projektu "Bydgosko-wileńskie ścieżki Marszałka Józefa Piłsudskiego" czyli "Ścieżkami Marszałka Józefa Piłsudskiego na Litwie".

SPRAWOZDANIE Z PROJEKTU

Zobacz zdjęcia z wycieczki

O wizycie uczniów z polskiej szkoły na Litwie informowały lokalne media oraz polski portal multimedialny na Litwie „Wilnoteka”:

Z MIŁOŚCI DO POLSKOŚCI

TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW MIASTA BYDGOSZCZY

GIMNAZJUM IM. KONSTANTEGO PARCZEWSKIEGO W NIEMENCZYNIE

RADIO PIK - Uczniowie z Bydgoszczy odwiedzili Cmentarz na Rossie

RADIO PIK - Bydgoska młodzież z wizytą na Wileńszczyźnie

RADIO PIK - Uczniowie z Bydgoszczy jadą na spotkanie z rówieśnikami na Litwie

RADIO PIK - Uczniowie z SP 35 w Bydgoszczy odwiedzą Litwę sladami J. Piłsudskiego

RADIO PIK - Bydgoska młodzież na Wileńszczyźnie

RADIO PIK - Uczniowie SP 35 w Bydgoszczy odwiedzą Litwę śladami J. Piłsudskiego

SAMORZĄD REJONU WILEŃSKIEGO

LITWA 24 - Ścieżkami J. Piłsudskiego na Litwie

KURIER WILEŃSKI - Uczniowie z Bydgoszczy odwiedzili redakcję "Kuriera Wileńskiego"

WILNOTEKA - Młodzież z Niemenczyna i Bydgoszczy wspólnie ścieżkami Marszałka

YOU TUBE - Radio Gimnazjalne 23 kwietnia 2018

YOU TUBE - Radio Gimnazjalne 24 kwietnia 2018

YOU TUBE - Radio Gimnazjalne 25 kwietnia 2018

YOU TUBE - Radio Gimnazjalne 26 kwietnia 2018

oraz na portalu społecznościowym fb:

Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie (22.04, 7.05)

 

PODZIĘKOWANIA DLA MECENASÓW PROJEKTU - PDF

PODZIĘKOWANIA DLA SP 35 W BYDGOSZCZY

 

bydg pik

 

 


 

 

W dniach od 15 września do 24 września 2017 r. gościć będziemy w naszej szkole uczniów oraz nauczycieli z polskiej szkoły na Litwie w ramach międzynarodowego projektu „Polsko-litewskie ścieżki Marszałka Józefa Piłsudskiego w regionie kujawsko-pomorskim”.

HARMONOGRAM PROJEKTU

O wizycie uczniów z polskiej szkoły na Litwie informowały lokalne media oraz polski portal multimedialny na Litwie „Wilnoteka”:

TVP 3 Bydgoszcz

Radio Pik

Radio Pik

Radio Pik

Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Portal miasta Bydgoszcz

Tygodnik Bydgoski

Gazeta Wyborcza

Kujawsko - Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Gimnazjum w Niemenczynie

Wilnoteka

Bydgoskie Stowarzyszenie Miedzyń - Prądy

Rada Osiedla Miedzyń - Prądy

Na Facebooku:

Kosma Złotowski (16 września)

Ireneusz Nitkiewicz (16,19, 20, 21 września)

Jan Krzysztof Ardanowski (20 września)

Zbigniew Ostrowski (20 września)

Rada Osiedla Miedzyń - Prady (23 września)

 

 

SPRAWOZDANIE Z PROJEKTU

litwa

 

 

Dzień pierwszy - 15 września 2017- Witamy w Bydgoszczy!

O godzinie 19.00 pod budynek naszej szkoły przyjechali goście z Litwy z Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie. Grupa liczyła 15 osób, dominowały dziewczęta – Julija Burak, Paulina Černiavska, Kornelia Gurska, Gerda Kisarewska, Dominika Duchnowicz, Liana Pščelovska, Ewa Tuminska, Julija Smolska, Marta Valentinovič, Loreta Liminovič, Wiktoria Kijenko, Waleria Kijenko i Jolanta Ruseckaja, ale nie zabrakło także reprezentantów płci męskiej – Jakuba Giedrysa i Alberta Mikielewicza. Opiekunami całej grupy były panie: Kristina Rostovska –nauczycielka języka polskiego, Irena Komar – nauczycielka języka polskiego oraz Regina Belotkač- nauczycielka fizyki i chemii. Zostali oni serdecznie powitani wraz z gronem rodzin, u których zamieszkali na czas projektu. Swoją pomoc zaproponowali: p. Dolni, p. Szmelter, p. Kapuścińscy, p. Kosmowscy, p. Orzechowska i p. Chruścicki, p. Marcinkowscy, p. Kosiak, p. Jędrzejczak-Taranek, p. Gulbinowicz-Kotowska, p. Woźniccy.

Zobacz zdjęcia...

 

Dzień drugi - 16 września 2017- Uroczyste otwarcie projektu

O godzinie 12.00 w biurze Honorowego Patrona Projektu, pana Kosmy Złotowskiego, Posła do Parlamentu Europejskiego, nastąpiło uroczyste otwarcie międzynarodowego projektu „Polsko- litewskie ścieżki Marszałka Józefa Piłsudskiego w regionie kujawsko-pomorskim”. Najważniejszymi gośćmi byli uczniowie i opiekunowie z Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie. Na spotkaniu obecni byli także mecenasi projektu: dyrektor Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego p. Michał F. Woźniak, Poseł na Sejm RP p. Jan Krzysztof Ardanowski, Radni Rady Miasta Bydgoszczy: p. Ireneusz Nitkiewicz i p. Szymon Róg, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 35 w Bydgoszczy p. Aleksandra Gulbinowicz-Kotowska, p. Aleksandra Szmelter, p. Edyta Szczepańska – Dolna, p. Dorota Kosmowska, p. Zbigniew Chruścicki, patroni medialni: red. Rafał Przybyszewski z TVP Bydgoszcz, Prezes Polskiego Radia PiK p. Jolanta Kuligowska-Roszak oraz red. Damian Klich, Redaktor Naczelny „Tygodnika Bydgoskiego” p. Michał Jędryka wraz z p. Martą Kocoń oraz patroni projektu: Naczelnik Delegatury w Bydgoszczy IPN p. Edyta Cisewska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy p. Piotr Straszewski wraz z konsultantem metodycznym p. Michałem Maxelonem, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy p. Jerzy Derenda i p. Elżbieta Kamińska-Zielińska. Gości powitały panie Ewa Jędrzejczak-Taranek oraz Joanna Dobber-Woźnicka. W przygotowanie uroczystości zaangażował się również Dyrektor Biura Poselskiego i Radny Rady Miasta Bydgoszczy p. Szymon Róg.
Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia historii powstania tego przedsięwzięcia i wręczenia podziękowań osobom i instytucjom, które pomogły przy realizacji tego niezwykłego zadania.
Litewscy uczestnicy projektu zaprezentowali swoją szkołę oraz miasto, w którym się ona znajduje. Na zakończenie uroczystości na gości czekała słodka niespodzianka w postaci okolicznościowego tortu.
Po wyjściu z biura udaliśmy się wzdłuż ulicy Długiej do Hotelu Ratuszowego, gdzie zjedliśmy pierwszy wspólny obiad. Następnie spotkaliśmy się z Młodym Przewodnikiem po Bydgoszczy Markiem Kiełpińskim, który zaprosił nas na krótką wycieczkę po naszym mieście. W czasie zwiedzania towarzyszyła nam p. dr Ewa Puls – koordynator programu „Bydgoszcz – moja mała ojczyzna”. Po spacerze mieliśmy okazję uczestniczyć w imprezie urodzinowej upamiętniającej bydgoskiego pisarza Jerzego Sulimę-Kamińskiego. Przybyliśmy tam na zaproszenie córki bydgoskiego pisarza p. Elżbiety Kamińskiej-Zielińskiej. Młodzież z Niemenczyna czytała fragmenty powieści owego pisarza pt. „Dokąd biegną twoje konie?”. Na imprezie było wiele osób, które znały artystę, rodzina, przyjaciele, mogliśmy usłyszeć wiele miłych wspomnień i ciekawych anegdot na jego temat. Po urodzinach zaskoczył nas deszcz, więc udaliśmy się do Fabryki Obrabiarek do Drewna, gdzie odbywał się TehoFest. Mieliśmy okazję poznać Bydgoszcz nie tylko z historycznej, ale także przemysłowej strony.

Zobacz zdjęcia...


Dzień trzeci - 17 września 2017- Dzień Patriotyczny

Niedzielny poranek rozpoczęliśmy od Mszy św. w kościele p.w. Świętych Polskich Braci Męczenników. Zostaliśmy przywitani przez ks. prałata Józefa Konstantego Kubalewskiego. Po mszy w celu upamiętnienia ofiar napaści zbrojnej dokonanej przez ZSRR na Polskę pod Krzyżem Katyńskim zostały złożone kwiaty i zapalone znicze przez pana Kosmę Złotowskiego oraz uczestników projektu. Po uroczystości pojechaliśmy autokarem do Exploseum, dawnej poniemieckiej fabryki broni z czasów II wojny światowej. Obiekt ten jest podzielony na kilka budynków, które łączy sieć tuneli podziemnych. Dzięki Pani przewodnik nikt z naszej grupy się nie zgubił. J Muzeum było naprawdę ciekawe, dowiedzieliśmy się m.in. tego, jak ciężka i niebezpieczna była praca w tej fabryce, jakie działania psychologiczne stosowali Niemcy, by zmusić ludzi do pracy oraz w jak okrutny sposób traktowano jeńców. Mieliśmy okazję także zobaczyć różne rodzaje broni, w jakich warunkach mieszkali pracownicy oraz jak byli ubrani. Po zakończeniu wycieczki po Exploseum wróciliśmy do kościoła Świętych Polskich Braci Męczenników. Ks. Rafał Karwicki oprowadził nas po świątyni i przedstawił pamiątki związane z wizytą św. Jana Pawła II w Bydgoszczy w 1999 r. Zaprezentował nam również miejsce pamięci poświęcone bł. ks. Jerzemu Popiełuszce.  Następnie wraz z kapłanem poszliśmy na plebanię, gdzie zostaliśmy ugoszczeni pysznym ciastem przygotowanym przez organizatorki projektu. Na zakończenie tego dnia udaliśmy się na zakupy do centrum handlowego Zielone Arkady.

Zobacz zdjęcia...


Dzień czwarty - 18 września 2017- Biskupin

Od czwartego dnia uczestnikami projektu zostali także uczniowie naszej szkoły – członkowie Szkolnego Koła Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Wraz z grupą uczniów z Litwy do Biskupina pojechali: Kajetan Dolny, Maciej Śmigielski, Jakub Chmielewski, Natalia Korcz, Iga Lackner, Marta Kobylska, Klara Ciesielska i Kinga Masełko oraz radny Rady Miasta Bydgoszczy p. Ireneusz Nitkiewicz, rodzic naszej szkoły p. Edyta Szczepańska – Dolna i Jagoda Szmelter. 

W Biskupinie odbywał się XXIII Festyn Archeologiczny. Zwiedzanie rezerwatu rozpoczęliśmy od wędrówki z przewodnikiem, który przybliżył nam historię ludów pierwotnych zamieszkujących tamtejsze tereny.
Później mogliśmy aktywnie wziąć udział w festynie. Zorganizowano różne warsztaty, pokazy oraz koncerty. Nie zabrakło również miejsc, w których mogliśmy zakupić pamiątki. Po wyjściu z rezerwatu zjedliśmy obiad i kolejką wąskotorową pojechaliśmy do Żnina. Tam zobaczyliśmy starą basztę, w której aktualnie znajduje się muzeum. To była nasza ostatnia atrakcja w ciągu tego dnia, więc po zakończeniu zwiedzania wróciliśmy do Bydgoszczy

Zobacz zdjęcia...

 

Dzień piąty - 19 września 2017- Z wizytą u Kopernika

W wycieczce do Torunia brali udział kolejni reprezentanci naszej szkoły – Marta Dobrak, Julia Kornecka, Julia Piaskowska, Dominik Januchowski, Miłosz Chmielewski, Piotr Kosmowski i Julian Marcinkowski oraz Radny Rady Miasta Bydgoszczy p. Jakub Mikołajczak.

Pierwszą atrakcją było zwiedzanie z przewodnikiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, w którym poznaliśmy wiele nowinek technologicznych. Nie zabrakło również intrygujących eksperymentów, gier i zabaw.
Następnie udaliśmy się na spotkanie z wicemarszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego panem Zbigniewem Ostrowskim. Podczas wizyty obecni byli również p. Magdalena Burdziej z Departamentu Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego oraz p. Mirosław Basiewicz z Wydziału Współpracy Zagranicznej.
Tam uczestnicy projektu mieli okazję ponownie zaprezentować siebie oraz swoją szkołę. Po wystąpieniu zostały wręczone podziękowania oraz słodki upominek w postaci pierników. Wkrótce potem zjedliśmy obiad i pojechaliśmy do Muzeum Toruńskiego Piernika. Z kolei tam braliśmy udział w warsztatach przygotowywania tradycyjnych pierników ozdobnych. Poznaliśmy także historię powstania tego niezwykłego wypieku i tajniki jego przyrządzania. Po tej  aromatycznej wycieczce przyszedł czas na seans w Planetarium. Było to niezwykłe doświadczenie, ponieważ tamtejsi astronomowie uraczyli nas niesamowitym pokazem o planetach Układu Słonecznego.
Wkrótce potem spotkaliśmy się z posłem Janem Krzysztofem Ardanowskim, który zaprosił nas na pyszne lody. Następnie w swoim biurze poselskim przedstawił nam ciekawostki na temat historii Polski. Z panem Mirosławem Basiewiczem udaliśmy się na spacer, by poznać miasto. Zobaczyliśmy m.in. stary ratusz, dom Mikołaja Kopernika, Krzywą Wieżę, a także przepływającą przez miasto Wisłę.
Po zakupieniu pamiątek wróciliśmy autokarem do Bydgoszczy. Wielkim zaskoczeniem dla uczestników wyjazdu było zobaczenie nocnej panoramy Bydgoszczy z tarasu widokowego Wieży Ciśnień. Było to możliwe dzięki uprzejmości dyrektora Muzeum Wodociągów p. Tomasza Sypniewskiego.

Zobacz zdjęcia...


Dzień szósty - 20 września 2017- Dzień w naszej szkole

Tego dnia odbyła się impreza szkolna „JESTEŚMY POLAKAMI”. Każda klasa przygotowała własne stoisko dotyczące różnych dziedzin związanych z Polską: literatura polska, sport, geografia, przyroda, historia, język, kultura. Uczniowie zaprezentowali się w barwach narodowych, poczęstowali także zaproszonych gości polskimi potrawami, napojami, owocami i słodyczami. Dzień jednak zaczęliśmy od zajęć przeprowadzonych przez pracownika Delegatury Bydgoskiej IPN p. Mirosława Sprengera wspólnie z panią Ewą Jędrzejczak-Taranek na temat postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Brali w nich udział także nasi uczniowie: Julian Marcinkowski, Piotr Kosmowski, Marcin Woźnicki, Stanisław Kapuściński, Nicole Adamczak, Weronika Hulisz, Dominik Januchowski i Miłosz Chmielewski. Otwarcia imprezy dokonała pani dyrektor, witając przybyłych gości z Litwy oraz zaproszonych na tę uroczystość starszą wizytator Kujawsko – Pomorskiego Kuratorium Oświaty p. Ewę Jaśkowską, konsultanta metodycznego Miejskiego Ośrodka Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy p. Michała Maxelona, Radnych Rady Miasta Bydgoszczy p. Ireneusza Nitkiewicza i p. Janusza Czwojdę, a także dziennikarzy z oddziału Telewizji Polskiej SA – TVP, polskiego portalu multimedialnego na Litwie p. Ewę Marię Kaczmarek i p. Edwina Wasiukiewicza.
Zostali oni powitani chlebem i solą przy śpiewie i tańcu zespołu „Płomienie” pod kierownictwem pani Izabeli Grochowskiej.
W godzinach popołudniowych zostały przeprowadzone zajęcia przez harcerzy 7BDSHiW „Forward” ze Szczepu „Zielona Siódemka”. Zorganizowano dla nas wiele zabaw harcerskich, odbyło się też wspólne śpiewanie i pieczenie kiełbasek przy ognisku. Na koniec wzięliśmy udział w szkolnej dyskotece, która przyczyniła się do integracji litewskich gości z uczniami naszej szkoły.

Zobacz zdjęcia...


Dzień siódmy - 21 września 2017- Dzień bydgoski z wizytą u wojewody

Dzień bydgoski rozpoczęliśmy od Wieży Ciśnień. Towarzyszyli nam uczniowie Aleksandra Wyszyńska, Julita Furtak, Weronika Radzimińska, Iga Lackner, Marta Kobylska, Klara Ciesielska i Marcin Woźnicki oraz dziennikarze p. Ewa Maria Kaczmarek i p. Edwin Wasiukiewicz. Zwiedziliśmy Muzeum Wodociągów i weszliśmy na szczyt wieży, na której znajduje się taras widokowy. Tam mieliśmy okazję podziwiać piękną panoramę Bydgoszczy.
Następnie w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim zorganizowane zostało spotkanie z wicewojewodą p. Józefem Ramlauem, w którym także wzięli udział dyrektor Szkoły Podstawowej nr 35 w Bydgoszczy p. Aleksandra Gulbinowicz – Kotowska i Radny Rady Miasta Bydgoszczy p. Szymon Róg. Zostaliśmy oprowadzeni po urzędzie, dowiedzieliśmy się m.in. jak wygląda proces wyrabiania paszportu.
Wkrótce potem poszliśmy na Wyspę Młyńską i zwiedziliśmy Barkę Lemara. Następnie udaliśmy się do Muzeum Okręgowego, w którym została zaprezentowana nam wystawa dotycząca historii dawnej i współczesnej Bydgoszczy. Po obiedzie w restauracji Maestro poszliśmy do Muzeum Mydła  i Historii Brudu na warsztaty. Każdy z nas mógł wykonać swoje mydełko. Poznaliśmy także zaskakujące fakty na temat higieny albo raczej jej braku w przeszłości. Na zakończenie po odebraniu naszych gotowych mydełek miłą niespodzianką okazało się spotkanie z Posłem do Parlamentu Europejskiego p. Tadeuszem Zwiefką, który zabrał nas na pyszne lody.

Zobacz zdjęcia...


Dzień ósmy - 22 września 2017- Dzień bydgoski z wizytą u prezydenta

W dniu bydgoskim uczestniczyli: Kajetan Dolny, Marta Dobrak, Julia Kornecka, Julia Piaskowska, Patrycja Niemiec, Marcin Woźnicki, Piotr Kosmowski, Julian Marcinkowski oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 35 p. Aleksandra Gulbinowicz-Kotowska, Radny Rady Miasta Bydgoszczy p. Szymon Róg, rodzic naszej szkoły p. Edyta Szczepańska – Dolna, dziennikarze Wilnoteki p. Ewa Maria Kaczmarek i p. Edwin Wasiukiewicz.  W ratuszu odbyło się spotkanie z zastępcą prezydenta Bydgoszczy p. Iwoną Waszkiewicz zorganizowane przez p. Joannę Zataj-Ross i p. Annę Rosę z Biura Promocji Miasta i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Bydgoszczy. Swoją obecnością zaszczycił nas także prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy p. Jerzy Derenda. Poznaliśmy historię Bydgoszczy, a następnie zwiedziliśmy ratusz. Później mieliśmy przyjemność odwiedzić siedzibę TVP Bydgoszcz, gdzie mogliśmy zobaczyć, w jaki sposób powstają materiały emitowane w telewizji. Odwiedziliśmy także redakcję Radia PiK, w którym poznaliśmy historię radia, sprzętu nagrywającego i powstawania nagrań. Spacerując „muzyczną dzielnicą” Bydgoszczy udaliśmy się również do redakcji gazety „Express Bydgoski”, gdzie oprócz wiedzy na temat powstawania artykułów, historii druku gazet, mogliśmy także zobaczyć studio nagraniowe, w którym są tworzone krótkie filmy do artykułów internetowych. Było ono o wiele mniejsze niż studio w TVP Bydgoszcz, ale biorąc pod uwagę wymagania do krótkich reportaży w sieci, dobrze wyposażone. Tego dnia obiad zjedliśmy w restauracji No 1, a potem pojechaliśmy tramwajem do Myślęcinka. Tam poszliśmy do Terrarium, gdzie było wiele egzotycznych zwierząt. Z niektórymi uczestnikami projektu został przeprowadzony wywiad przez dziennikarzy z „Tygodnika Bydgoskiego”. Niestety, zaczął padać deszcz, więc zwiedzanie samego ZOO było utrudnione, jednak znalazło się kilku śmiałków:)

Zobacz zdjęcia...


Dzień dziewiąty - 23 września 2017- Uroczyste pożegnanie z Litwą

Wraz z przedstawicielami naszej szkoły Piotrem Kosmowskim, Marcinem Woźnickim, Miłoszem Chmielewskim, Stanisławem Kapuścińskim, Jędrzejem Szmelterem i Dominikiem Januchowskim udaliśmy się na stadion KS „Gwiazda”. Tam zostaliśmy przywitani tradycyjną grochówką i kiełbaskami z grilla przygotowanymi przez Klub Sportowy „Gwiazda”, Radę Osiedla Miedzyń  - Prądy oraz Bydgoskie Stowarzyszenie Miedzyń i Prądy. Po posiłku nastąpił czas oficjalnego pożegnania. Pani Ewa Jędrzejczak-Taranek i p. Joanną Dobber-Woźnicka wręczyły upominki dla uczestników projektów i osób, które je gościły w swoich domach. Po miłej biesiadzie wróciliśmy do domów.
O godzinie 16:20 ponownie zebraliśmy się przed szkołą, by pojechać autobusem do Opery Nova. Tam obejrzeliśmy baśń operową „Jaś i Małgosia”. Po wyjściu z opery poszliśmy przez Wyspę Młyńską na Stary Rynek, by podziwiać nasze piękne miasto wieczorem. Niestety, nadszedł czas na powrót do domu, ponieważ nasi goście musieli przygotować się do wyjazdu.

Zobacz zdjęcia...


Dzień dziesiąty - 24 września 2017- Dzień bydgoski z wizytą u prezydenta

 Zbiórka zaplanowana była na godzinę 7:45, lecz młodzież z Litwy i z Polski umówiła się wcześniej przed wyznaczonym czasem, by mieć go wystarczająco dużo na pożegnanie. Temu dniu towarzyszyło mnóstwo łez i wzruszeń, jednak także nadzieja, że to nie jest nasze ostatnie spotkanie.

Do zobaczenia!


Zobacz zdjęcia...

litwa3

 


 

Dzień pierwszy - 15 września 2017- Witamy w Bydgoszczy!